- Sportovní marketingová

& organizační agentura -

PRAHA – DOBŘÍŠ první český maraton 1908

20.10.2019

PŘIHLÁŠKA

WEB AKCE

VÝSLEDKY

FOTOGALERIE

Základní informace

 

Na nejstarším českém maratonu z Prahy do Dobříše to byla rodinná párty Gerychových

David a Michaela Gerychovi si z obnoveného prvního českého maratonu přes Brdy udělali rodinnou párty. Trať z Prahy-Braníka do Dobříše, kterou už v roce 1908 vytyčil kníže Colloredo-Mannsfeld, a letos měla 44 km, zvládli ve skvělých časech. Však tu jsou doma, bydlí nedaleko Hořovic.

Předposlední podnik letošního Mizuno Trail Running Cupu ale nabídl docela dramatický souboj o prvenství. Jen, že ho oba aktéři prožili až za cílovou branou… „Běžel jsem si svoje, ale v závěru jsem toho měl dost, posledních pět šest kiláků jsem hodně bojoval,“ přiznal David Gerych (tým Kupkolo.cz)

„Na poslední občerstvovačce asi šest kiláků do cíle na mě někdo houknul, že ztrácím pět minut. Šlo se mi pěkně, ale v hlavě jsem to tak nějak přestal řešit,“ dodal Jaromír Hradecký. V cíli mu chybělo 51 vteřin…

Oba už za sebou dávno nechali dalšího favorita Milana Janatu (Salming/Run4Fun), vítěze letošní Krkonošské 50, který nabral deset minut. „Trošku jsem to na začátku přehnal,“ usmíval se. Ale na jeho obhajobu nutno připomenout výkon na lesním, ale rovinatém, asfaltovém a okruhovém Hradeckém maratonu před dvěma týdny 2:36:55 (o 31 vteřin druhý za Švadlenkou).

Ovšem vyznavači zážitkových běhů MTRC jsou držáci. Jan Pospíšil šel minulý víkend maraton na Ještěd ve štafetě Wintermana, druhý Hradecký má za sebou třeba krkonošského Rýbrcoula… „Baví mě závodit, jedu takhle od začátku sezony, mám okolo čtyřiceti závodů a většinou na stupních vítězů,“ prozradil jasný tréninkový recept i filozofii mnohých zážitkových běžců.

Ta sedí i na Petra Švarce, dvojnásobného vítěze před časem obnoveného závodu Praha – Dobříš. Známý příbramský ironman skončil čtvrtý za 3:11, ale pozor, je mu třiapadesát. Také vítěz Gerych, bývalý špičkový steeplař a nyní vědecký pracovník vojenského CASRI, má i s ženou za sebou letos dva Ironmany.

„Trénovat stíháme při práci, jak to jde. I proto jsme se odstěhovali sem pod Brdy, kde jsou krásné terény,“ říká Michaela Gerychová (Kupkolo.cz), profesí veterinářka. Teď skončila sedmá v absolutním pořadí za 3:20:01. „Pořád bylo, s kým běžet, okolo mě se to přesýpalo.“ Druhá skončila Magda Horká a třetí místo až v závěru vydřela dobříšská Ivona Rejsková.

Další vytrvalecký zásek si na pažbu zařízl primácký moderátor Petr Vágner, který už dvakrát absolvoval Krkonošskou 50, nebo nedávno pro dobročinnost na Teribearu Terezy Maxové naběhal za deset dní 445 kilometrů. Za 5:07 skončil 121. „Vy jste mi zase dali, sice to nebylo tak náročný jako ve Špindlu, ale stálo to za to,“ vyplísnil v cíli pořadatele a spěchal do studia na večerní Top Star.

A protože Mizuno Trail Running Cup nezná limity, čekalo se poctivě na posledního účastníka – až (skoro) do tmy. Martin Šandera dorazil do Krmelce v 18.41…

Mapa vedla z branického A-parku v Praze 4 podél Vltavy až k radotínskému mostu. Dál přes golfové hřiště v Lipencích, vzhůru na Cukrák, pod Jílovištěm, s dalším kopečkem na Čertovy skály v Černolicích. Pak po brdském hřebeni okolo Křížové cesty v Mníšku, dolů do yo-yo bandovského Kytína a znovu lesem až na kraj Dobříše, sídla SK Vlaška. Převýšení 584 metrů. Tím si zasloužil mimořádnou pozornost i v nejnabitějším víkendu podzimní (dlouhé) běžecké termínovky.

„Hodně zajímavý profil, velmi pestrý, ani rovina, ani těžké kopce,“ pochvalovali se všichni dotázaní. Jen kdyby po brdském vrcholu nevedl nesmyslně asfaltový chodník… Ale skoro z centra metropole jste doběhli až voňavé nedotčené přírody.

Ačkoliv sliby Aladina o slunci se naplnily až někdy po jedné hodině, vládlo ideální počasí, mlžný opar dlouho chladil plíce. A v Krmelci na kraji lesa se pak servíroval na gely a tabletami potrápené žaludky jemný vývar

Organizátoři, kteří nepoužívají chemické spreje, museli vybojovat další bitvu s militantními odznačovateli tratí, kteří tady na Brdech před dvěma lety zničili a následně odtud vyhnali i mohutný bikový cirkus Kolo pro život.

„Jednou jsme ji projeli už v sobotu. Přesto nám ranní nedělní kontrola trati na kole nám zabrala pět hodin, tak tak jsme před prvními běžci stihli opravit a doplnit tabule, mnoho jsme jich našli rozlámaných a poházených v odpadkových koších nebo křoví,“ říkal Milan Beneš. Podařilo se a na trase se šesti bufety nevznikl jediný problém.

Letošní ročník MRTC vyvrcholí už za dva týdny 3. 11. na Motolských jamkách. Tratě 10 nebo 5 km zde na heboučkých greenech budou odměnou nohám za celoroční úsilí.

Ještě se zápolí o celkové pořadí ve všech věkových kategoriích. Hodnotí se osm nejlepších výsledků z devíti závodů. Krkonošská 50 s koeficientem 1,5, vinou přeznačení tratě a znehodnocení závodu se však nezapočítá pro většinu kategorií Česko-německý půlmaraton – tudíž v pořadí uspějí výborní běžci, ale taktéž pravidelní účastníci.

 

 

 

Lesem a přes Brdy. Vydejte se na nejstarší český maraton s olympijským vítězem

Ozdobte si běžecký podzim s legendami. Nejstarším českým maratonem je Praha – Dobříš, který v letošní obnovené podobě oslaví 112. narozeniny. Ale poběží se teprve popáté. A poprvé v životě se na trať 42, 195 km vydá i olympijský vítěz v pětiboji David Svoboda! Buďte při tom i vy. V neděli 20. října.

Kníže Jeroným Colloredo – Mansfeld (jeho vnuk Jerome nyní opět žije na dobříšském zámku), sportovní nadšenec a protektor závodu, tehdy v roce 1908 věnoval stříbrný pohár jako hlavní cenu pro nejrychlejšího běžce. Určil trať (tenkrát ještě) z Prahy-Smíchova do Dobříše v délce 40 kilometrů a dal tím podnět organizátorům závodu z S. K. Slavia.

Díky tomu v nově vytvořeném závodu odstartoval legendární sportovní buditel a spoluautor olympijské charty Jiří Guth-Jarkovský, z tehdejšího kraje Prahy šest běžců doprovázených nejméně dvaceti cyklisty, dvěma automobily a čtyřmi fiakry do Dobříše. Pořadí běžců ještě lze dohledat v Národní knihovně, časy prvních dvou však bohužel nikoliv, neboť byli v cíli dříve, než to stihl oficiální časoměřič na fiakru...

Teď se běží v neděli 20. října jako součást tradičního a respektovaného seriálu zážitkových běhů Mizuno Trail Running Cupu. Tudíž pořadatelská kvalita zajištěna - včetně moderní časomíry, perfektního značení trati, pěti občerstvovacích stanic nebo cílové medaile a těstovinového salátu. Startovné činí velice vstřícné pouze čtyři stovky Kč.

„U některých našich závodů jsme změnili tratě, na základě přání řady účastníků je udělali běhavější, aniž bychom snižovali převýšení. A teď navíc přidáváme novinku, která naplňuje touhu po delších výzvách, ale naplní hlavně ty zážitky,“ říká ředitel závodu i celé série MTRC Martin Dvořák.

Start je v 11 hodin z A parku v Braníku v Ledařské ulici, místa dobrého spojení tramvajemi, ale i dostatku parkovacích míst přímo v areálu.  Navíc na území Prahy 4, která dlouhodobě a tudíž smysluplně podporuje sportovní podniky. Například provozuje už pátým rokem nejstarší Běžeckou školu v metropoli, anebo se na jejím území koná nejvíc běžeckých závodů. Záštitu nad maratonem převzal místostarosta Zdeněk Kovářík, stejně jako Český atletický svaz.

Trasa vede podél řek Vltavy na Zbraslav, poté okolo Lipenců do lesa pod Kopaninou k Jílovišti. Dále brdským hřebenem na vrchy Červená Hlína (467 m) a Skalku (555 m) okolo Mníšku, pak přes Kytín a Voznici až na okraj Dobříše do areálu SK Vlaška, Při tom nasbírá převýšení 584 metrů. Účastníky převezou nazpátek autobusy.

„Užívám si teď další pestré sportovní výzvy, na které jsem v době vrcholové kariéry neměl čas. Skoro každý týden jsem někde po závodech. A běžet maraton v terénu a v lese považuji za lepší než někde v davu po městě,“ říká David Svoboda, který poslední dny přípravy strávil v Kataru, kde doprovázel bratra-dvojče Tomáše na prvních Světových plážových hrách.

Hlavním partnerem je Mizuno, které zde ve svém stánku nabídne běžecký materiál za výjimečné ceny. „Je to běžecká značka a my chceme být také součástí běžcova vývoje. Většinu z nich časem silnice omrzí a míří do terénu a tam pak ještě dál a výš, k trailům,“ vyjadřuje filozofii Petr Veselý, marketinkový a PR manažer firmy Levelsportkoncept, která japonskou značku na českém trhu zastupuje.

Pořadatelé vítají samozřejmě všechny běžce, ale hledají ještě i dobrovolníky na pomoc s organizací závodu.

Více informací i přihlášky najdete na www.trailrunningcup.cz

 

:::

 

Na území Prahy 4 odstartuje závod po stopách nejstaršího českého maratonu!

Nejstarší český maraton – „Marathon Praha – Dobříš“ - oslaví v letošní obnovené podobě 112. narozeniny. Už v roce 1908 ho totiž odstartoval legendární sportovní buditel a spoluautor olympijské charty Jiří Guth - Jarkovský. Buďte při tom letos i vy!

V již zmiňovaném roce 1908 začalo vše tím, že kníže Colloredo – Mannsfeld, sportovní nadšenec a protektor závodu, věnoval stříbrný pohár jako hlavní cenu pro nejrychlejšího běžce, určil trať (tenkrát ještě) z Prahy Smíchova do Dobříše v délce 40 kilometrů a dal tím podnět organizátorům závodu z S. K. Slavia. Díky tomu v nově vytvořeném závodu odstartovalo z tehdejšího kraje Prahy šest běžců doprovázených nejméně 20 cyklisty, dvěma automobily a čtyřmi fiakry do Dobříše.

Pořadí běžců v tehdejším závodě ještě lze dohledat v Národní knihovně, časy prvních dvou však bohužel nikoliv, neboť byli v cíli dříve, než to stihl oficiální časoměřič na fiakru...

Letos se běží v sobotu 20. října jako součást tradičního a respektovaného seriálu zážitkových běhů Mizuno Trail Running Cup. Odstartuje se v 11 hodin z pravého břehu Vltavy v Braníku. Trasa povede podél řek Vltavy a Berounky až do Radotína, poté okolo Lipenců do lesa pod Kopaninou k Jílovišti a dále brdským hřebenem na vrchy Červená Hlína (467 m) a Skalka (555 m), přes Kytín a Voznici až na okraj Dobříše do areálu SK Vlaška. Trať měří klasických 42,195 km, ale pozor - při tom nasbírá převýšení 864 metrů!

Závod je určen všem, kdo si troufnou tuto vzdálenost uběhnout a mají chuť si užít neopakovatelnou atmosféru podzimních Brd. Více informací naleznete na webu http://www.trailrunningcup.cz/sezona-2019/dobris/#propozice . A pozor – pořadatel uvítá pomoc dobrovolníků! Máte – li tedy zájem být součástí tohoto ojedinělého závodu a na celou maratonskou distanci si netroufnete, ale chcete běžce podpořit z pozice pořadatele, kontaktujte ředitele závodu Martina Dvořáka (dvorak@sportgroup.cz) a dozvíte se více informací včetně finančních podmínek.

Těšíme se na vás!

 

:::

 

PRAHA – DOBŘÍŠ

první český maraton 1908

42, 195 km terénem

Termín závodu: neděle 20. října 2019

Místo startu: Praha 5, Velká Chuchle

Místo cíle: Dobříš, SK Vlaška

Parametry tratě:

42 km, 864 metrů převýšení

 

Občerstvovací stanice:

celkem 5 x

v cíli: voda, iontový nápoj, těstovinový salát

 

Startovné:

400 Kč registrace předem / 500 Kč registrace na místě

 

Časový program:

08:00   Otevření startovní kanceláře
10:00   Uzavření startovní kanceláře pro příchozí závodníky
10:30   Uzavření startovní kanceláře pro předem přihlášené
11:00   Start závodu

16:00   Vyhlášení výsledků

KATEGORIE:

vyhlašujeme absolutního vítěze a vítězku a 10 kategorií Muži 18-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70+, Ženy 18-34 35-44 45-54 55+

 • DVOJICE (oba dva členové běží 10 km) muži, ženy a mix
 • ŠTAFETY (každý z dvojice běží jeden 5 km okruh) muži, ženy a mix

V ceně startovného závodník získává:

Finisherskou medaili

SMS s výsledkem (čas, pořadí v kategorii)

Elektronický certifikát

Fotografii z trati nebo cíle závodu

 

 

Z médií:

https://dlonline.cz/nejstarsi-cesky-maraton-praha-dobris-se-po-112-letech-docka-dalsiho-pokracovani/

 

 

Z médií:

 https://pribramsky.denik.cz/ostatni_region/pohlednice-z-minulosti-prvni-ceskoslovensky-maraton-z-prahy-do-dobrise-20191020.html?fbclid=IwAR1RYTI3_thbWipCumc9kE__8me-wzeYBEjo3RgO9osSe3VAdaUGKjeP4YI

 

 

Fotogalerie

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

  -

 • -

  -

  -

© 2012 SportGroup.cz s.r.o. / Webhosting by YourHosting.cz

Home / O nás / Akce / Služby / Partneři / Kontakt